Jak przebiega proces sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Śmierć kogoś bliskiego to zawsze bardzo skomplikowane doświadczenie. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy bliski umiera poza Polską. Zdecydowana większość osób decyduje się w owym czasie na sprowadzenie ciała do Polski. Nie ma więc nic nadzwyczajnego w tym, iż pojawiają się pytania dotyczące tego, w jaki sposób wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jaki środek transportu może być użyty do przewozu zwłok?

Obowiązujące chwilowo przepisy pozwalają na przewożenie zwłok różnymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu używa się więc:
samolot;
statek;
kolej;
karawan.
Sumpt transportu zwłok jest w obszernej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. Zdarza się jednak, że tańsza alternatywa nie wstępuje w grę. Jeżeli w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest zanadto wielki. Bliska odległość sprawia, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny wóz pogrzebowy, co pozwala o wiele obniżyć wydatki.

Co jest wymagane do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Żeby sprowadzenie zwłok z zagranicy było możliwe, wypada dopełnić kilku formalności. Zgodę musi przede wszystkim wydać starosta. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pogrzebane. Starosta wyda aprobatę po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest również poświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Wolno je uzyskać dopiero w owym czasie, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie pokazane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Należy pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak i poświadczenia są wydawane wtenczas, kiedy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O dokumenty mogą ubiegać się również bliscy boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa, a też powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się też wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na terenie Polski.
Jeżeli zgon nastąpił w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub wścieklizną – zaświadczenia mogą zostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. Świadczy to, że wcześniejsze sprowadzenie zwłok do Polski nie będzie dopuszczalne.

Czemu wsparcie kompetentnej firmy proponującej transport zwłok z zagranicy to dobry wybór?

Bez względu od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, właściwym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowej firmy świadczące usługi w tym zakresie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszelkich formalności, jasno wskaże, jakie dokumenty należy uzyskać, aby sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. Jeżeli zastosowany pozostanie przewóz samochody jednostka gospodarcza zadba o to, aby wykorzystany został samochód spełniający wszelkie wymogi. To naturalnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepotrzebnych problemów. To naturalnie dzięki temu stres równoczesny ze śmiercią bliskiej osoby nie będzie zbędnie rósł.
 
 

Related Posts